Silikonové formy a vakuové lití

Technologie vakuového lití do silikonových forem byla vynalezena v šedesátých letech v NDR. Duplikování pomocí vakuového lití spočívá ve výrobě master modelu na 3D tiskárnách, nebo CNC strojích. Model je ručně dokončen a zalit do silikonového kaučuku. Po ztuhnutí je master model ze silikonu vyříznut. Jakmile je silikonová forma dokončena, může být vložena do stroje na vakuové lití a vakuovým vstřikováním naplněna polyurethanovou směsí. Když směs ztuhne, díl je vyjmut a forma může být použita znovu.

Hlavní výhodou této technologie je několikanásobná znovupoužitelnost silikonové formy a výroba sady prakticky identických kopií z materiálu velmi podobného finálnímu pro sériovou výrobu. Tímto se vakuové lití do silikonových forem stává ideálním pro výrobu předsériových dílů a malých sérií.

Výhodou polyuretanových licích směsí je jejich velká různorodost od pěnových materiálů, přes gumy až po transparentní a velmi pevné materiály. Do stejné formy se mohou odlévat různé druhy licích směsí, takže je možné odladit finální produkt do nejmenších detailů.

Výsledné díly lze následně lakovat, pískovat, nebo pokovovat.

Vakuové lití v naší prototypové dílně

U nás v Protocast využíváme stroj vlastní konstrukce s výstupní kapacitou 40 kg směsi za hodinu pro míchání a odvzdušnění silikonu. Jsme schopni vyrábět i velmi rozměrné silikonové formy.

V naší prototypové dílně využíváme vakuových licích strojů vlastní konstrukce, které mají velkou výhodu před průmyslově vyráběnými stroji především v maximálních rozměrech formy. Naše největší vakuová komora má objem 400 litrů a rozměry formy mohou být až 550x1000 mm, čímž je jednou z největších v České republice.

Technologii vakuového lití vylepšujeme ještě možností tuhnutí směsi ve vyhřívaných autoklávech pod vysokým tlakem, čímž minimalizujeme množství a velikost bublinek v odlitku.

Vstřikování vosků

Jako doplňkovou službu nabízíme výrobu voskových modelů pro přesné lití kovů metodou vytavitelného modelu. Náš vstřikovací stroj zvládne výrobu dílů do objemu cca 50 ml a rozměrů cca 200 mm.

Zaujali jsme Vás?

Líbí se Vám, co jste se o nás dozvěděli?
Ozvěte se nám, nebo zanechte kontakt a my Vám zavoláme. Nezávazně.

Co pro Vás
můžeme udělat?